Nieprzytulne, zimne, niewykończone – czyli to co ja akurat bardzo lubię. Inspiracje niezbyt standardowe, przynajmniej jak na polskie realia, choć i w tej materii sporo się zmienia.

Beton to najbardziej popularny materiał budowlany, ale jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie pomyślałby o wykorzystaniu go w mieszkaniu i to bez wykończenia. Dziś beton pojawiający się we wnętrzu nie wzbudza już emocji, rzekłabym nawet, że cieszy się popularnością. Za piękną betonową ścianę trzeba też odpowiednio zapłacić, by efekt końcowy przypominał realną płytę szalunkową. Jednak aranżacji z betonem w roli głównej, surowych, odważnych, sprawiających wrażenie wręcz niedokończonych, aż tak dużo nie ma. W związku z tym, że ja tę mieszaninę cementu, piasku, wody i innych dodatków wręcz ubóstwiam, dziś garść właśnie tego typu inspiracji. No to zaczynamy.

082

072

8_02

40_00_6

40_00_7

y-duplex-tlv-03

y-duplex-tlv-11

Zdjęcia: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 

Betonowe ściany, sufit, schody prezentują się zaskakująco dobrze we wnętrzach nowoczesnych i minimalistycznych o prostej formie, niezagraconych, wyglądających na niezagospodarowane. Taka stylistyka doskonale kontrastuje z surowością materiału. Beton świetnie dopełnia biel i naturalne drewno, ale dla mnie równie dobrze wygląda na rozmaitych płaszczyznach. Niektórzy wychodzą z założenia, że jeden betonowy akcent w zupełności wystarcza, ja lubię radykalne rozwiązania i chwytają mnie za serducho aranżacje, w których beton pojawia się i na ścianach, blatach, i na dodatkach. Betonowa zabudowa kuchenna zdecydowanie celuje w mój gust.

Betonowe wariacje sprawdzają się we wnętrzach minimalistycznych, rustykalnych, vintage i industrialnych. Ja lubię zwłaszcza skrajnie surowe rozwiązania, gdzie ściana jest niewykończona, pojawiają się betonowe półki, a nawet betonowe meble czy lampy. Im więcej betonu, tym lepiej :).
Bardzo lubią ten materiał zwłaszcza w aranżacjach industrialnych, w połączeniu ze stalą nierdzewną, lampami przemysłowymi, regałami nadgryzionymi przez upływ czasu. Idealnie wpisuje się w przestrzenie pofabryczne, podkreślając ich pierwotny charakter.

cf976945b5de91ab743795dffc0e8bd7

5462122521_12478d1f4c_b

Modern-kitchen-with-a-mix-of-concrete-and-steel

exposed_concrete_kitchen_interior

Zdjęcia: 8, 9, 10, 11

Beton coraz częściej pojawia się nie tylko na ścianach. Chętnie wykorzystywany jest zamiast paneli czy drewna na podłodze, co akurat wydaje się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę i wytrzymałość, i kolor (brud z pewnością nie będzie zbyt widoczny). To także rozwiązanie coraz powszechniej wybierane do łazienek zamiast standardowej ceramiki.

FJHouse-Guilherme-Torres-05

16454836092_37244f3341_h

y-duplex-tlv-16

 Zdjęcia: 12, 13, 14