Skoro w łóżku spędzamy średnio 1/3 naszego życia, warto by było ono miejscem wygodnym, bezpiecznym, a przy tym przytulnym i oryginalnym. Bo nic tak humoru nie poprawia, jak dobrze przespana noc. A sen w przypadku dzieci to jedna z ważniejszych potrzeb (choć rodzice maluchów niewiele śpiących mogą nie zgodzić się z tą tezą ;)).

Łóżko to jeden z podstawowych sprzętów w dziecięcym pokoju i o tym, że musi być ono wygodne, przekonywać nikogo nie trzeba. Wiadomo, że dziecięcy kręgosłup podatny jest na skrzywienia, a wybór odpowiedniego mebla do spania to decyzja niemal strategiczna w tej kwestii. Jednak oprócz komfortu warto zwrócić uwagę na odpowiednią oprawę. O tym już często nie zapominamy, bo brakuje nam chęci, środków, a przede wszystkim pomysłów. Jeśli w dodatku nie chcemy inwestować w dziecięce łóżko w kształcie samochodu, karety, tudzież innych bardziej wymyślnych kształtów , sprawa zaczyna się komplikować. Urządzenie miejsca do spania zwykle kończy się efektem dość infantylnym i bardzo dziecinnym (wymagającym całkowitej zmiany po około 2 latach) lub nudnym i bez wyrazu. Okazuje się, że nie zawsze tak być musi. Wystarczy oryginalny zagłówek, by tradycyjne łóżko przestało być tylko meblem do spania, a stało się miejscem wyjątkowym i przytulnym.

Oto 5 pomysłów na ciekawy, dziecięcy zagłówek:

1. Czy to łóżko, czy to domek

Zagłówek w takim kształcie sprawi, że łóżko będzie ulubionym miejscem dziecka, zapewni intymność i przytulność. Można go zrobić samodzielnie, jeśli posiada się smykałkę do majsterkowania lub zamówić u stolarza (z gwarancją, że domek będzie symetryczny) . Koszt wykonania projektu będzie zdecydowanie niższy niż przy zakupie gotowego elementu. U wielu stolarzy  można zamówić płytę meblową w dowolnym kolorze ze wzornika RAL i idealnie dopasować domek do kolorystyki pokoju.

bedhuisje-base-bed

Zdjęcie: 1

2. Ekologicznie, czyli z drewna

Drewniany zagłówek z bielonego drewna o dowolnym kształcie. Można go ozdobić ciekawym wzorem lub zabawnym hasłem.

love5_1024x1024

guir2_1024x1024

Zdjęcia: 2, 3

3. Wyklejony taśmą washi tape

Zdobienie ścian za pomocą kolorowych taśm samoprzylepnych to ostatnio bardzo modne rozwiązanie, które bardzo mi się podoba. Efekty mogą być zaskakujące i bardzo oryginalne. Tutaj zagłówek w kształcie domu, ale można pokusić się o rakietę, drzewo lub inny dowolny kształt.

onehundredpercnetheart_2_of_3_1024x1024

Zdjęcie: 4

Moja rada, jako mamy dwójki dziewczynek, szybko rosnących i szybko zmieniających preferencje odnośnie kolorów i preferowanych styli, wybierzcie łóżko, które będzie rosło z dzieckiem lub będzie nieco na wyrost. Koniecznie z przewiewnym stelażem i wygodnym materacem. Nie dajcie się skusić na fikuśne kształty, bo przejdą szybko do lamusa. Postawcie na ciekawe dodatki i akcesoria. O wiele łatwiej wymienić pościel, czy ozdobne poduszki niż cały mebel. Możecie zaszaleć z zagłówkiem i co jakiś czas go zmienić, tworząc bardziej dorosłe miejsce do spania.

4. A la wigwam

Zagłówek zainspirowany indiańskim tipi to minimalistyczne rozwiązanie. Prostota formy i biel idealnie pasują do nowoczesnego pokoju. Takie oszczędne pomysły to ja bardzo lubię.

merenneito2

Zdjęcie: 5

5. Narysowany

Zagłówek narysowany kredą na czarnej ścianie pomalowanej farbą tablicową to rozwiązanie, które pokochają i maluchy, i nastolatki. Tutaj propozycja zagłówka w pokoju zrównoważonej nastolatki, ale wierzcie mi maluchy będą przeszczęśliwe mogąc rysować do woli po ścianie. Kreatywny pomysł, który zaowocuje codzienną zmianą wystroju. Ale czy nie o zabawę w dziecięcym pokoju chodzi?

Dumbo-loft-Robertson-Pasanella-kids-room-Remodelista

Zdjęcie: 6

 Moja rada, jako mamy dwójki dziewczynek, szybko rosnących i szybko zmieniających preferencje odnośnie kolorów i aktualnie lubianej stylistyki, wybierzcie łóżko, które będzie rosło z dzieckiem lub będzie nieco na wyrost. Koniecznie z przewiewnym stelażem i wygodnym materacem. Nie dajcie się skusić na fikuśne kształty, bo przejdą szybko do lamusa. Postawcie na ciekawe dodatki i akcesoria. O wiele łatwiej wymienić pościel, czy ozdobne poduszki niż cały mebel. Możecie zaszaleć z zagłówkiem i co jakiś czas go zmieniać, tworząc bardziej dorosłe miejsce do spania.