O architekturze, historii, polskim (przede wszystkim, ale nie wyłącznie) modernizmie od zupełnie innej strony. Spacer po papierowym mieście? Czemu nie. Nie tylko dla najmłodszych, dorośli będą także zachwyceni. Kartonowa wycinanka podnosząca kwestie architektoniczne, społeczne i historyczne. Genialny polski projekt, nie tylko na deszczowe dni i nie tylko dla pasjonatów. Takie proste, a jednocześnie pomysłowe rzeczy to ja lubię.

Papierowa wycinanka, która przypadnie do gustu zarówno najmłodszym (doskonały pomysł na edukację poprzez zabawę) i tym nieco starszym. Tworzenie papierowych obiektów architektonicznych, poznawanie ich historii, tudzież nostalgiczne wspomnienia z epoki polskiego modernizmu, czy oglądanie polskich ikon z łezką w oku. Twórczy, nieszlabanowy projekt nie tylko o charakterystycznych budynkach, ale i społecznych relacjach (izba wytrzeźwień, uciążliwy sąsiad). Takie spojrzenie na architekturę i historię od innej strony. Dla tych, którzy aktualnie pozwiedzać nie mogą lub chcą mieć coś oryginalnego z epoki, która minęła, ale której charakterystyczne obiekty wciąż możemy podziwiać, choć w nieco zmodernizowanej wersji (często po termoizolacji, z zupełnie nową elewacją). Projekt, który budzi nostalgię, może być świetną zabawą, historyczną podróżą, ciekawym upominkiem, punktem wyjścia do dyskusji na temat estetyki i zagospodarowywania publicznej przestrzeni. Choć pomysł sam w sobie jest dziecinnie prosty nie można odmówić mu oryginalności i konsekwencji. Wycinanki zapewnią rozrywkę na kilka deszczowych dni i w równym stopniu ucieszą dziecko młodsze, nastolatka i dorosłego, ot taki uniwersalny projekt (a ponoć takie nie istnieją). Gusta można kształtować w każdym wieku, a na zdobycie podstaw wiedzy architektonicznej nigdy za późno nie jest. Projekt, który budzi ciekawość odkrywania, tym bardziej, że oprócz samych ilustracji, jest tu także opis techniczny budynków oraz informacje na temat roku budowy, architekta, dokładnej lokalizacji. To w wielu przypadkach także jedyna możliwość na obejrzenie budynku w wersji pierwotnej.

Najświeższa seria wycinanek inspirowana jest londyńskim brutalizmem z lat 1960-1970. Przekrój zróżnicowanych budynków architektonicznych, zlokalizowanych w dzielnicach Camden, Southwark i Tower Hamlet: od wieżowców będących ikonami gatunku (Balfron Tower i Space House), przez przeznaczone do rozbiórki osiedla socjalne (Robin Hood Gardens i Aylesbury Estate), po klasyczne bloki z wielkiej płyty (Ledbury Estate).

brutal-london

5833a26195aa46add07771b19305d9b0

1280fddf3f5a6ad64e276b05d2c7225a

No i obowiązkowo polskie kolekcje: seria inspirowana warszawskim modernizmem z Rotundą PKO i znanymi mieszkańcom Warszawy (Za Żelazną Bramą, Smolna 8, Mokotów), poprzez wielkopłytowe bloki (Tarchomin) lub poznańskim modernizmem z kultowym Domem Towarowym Alfa, Budynkiem Mieszkalno-Usługowym Telewizory, Hotelem Polonez, Collegium Novum i oczywiście blokami z wielkiej płyty (Osiedle Orła Białego). Ilustracje wszystkich budynków pochodzą sprzed termomodernizacji, która zasłoniła już większość oryginalnych elewacji.

ZUPAMARKET1-filtered

a81ee4dc54b39af4eba830129446dd17

shapeimage_95

b0c687b6154ab6a7bffb0ca5566083e8

Nie wspominając już kultowych Polskich ikon jak maluch, kasownik, czy słup ogłoszeniowy.

d4ac1f64fababcf8b6c8eb952f53a072

dfb385c253520bde4ced24e9a86f5d0e

Zdjęcia: źródło

Dobry polski dizajn!