Duża otwarta przestrzeń, surowe materiały w połączeniu z naturalnymi, nowoczesność w zestawieniu ze starymi meblami. Dom pełen kontrastów, a jednocześnie bardzo spójny i ciepły. Otwarta przestrzeń w pełni udomowiona, rodzinna i przytulna, a jednocześnie niezagracona. Czy kontrasty mogą ze sobą harmonizować? Ależ oczywiście.

Projekt wcale nie nowy, bo zrealizowany w 2012 roku, ale nadal interesujący. Nie wiem, czy to przez moją słabość do betonu, ale to właśnie projekty z jego użyciem zwykle przykuwają moją uwagę. Dość długo beton nie był doceniany we wnętrzach, a już z pewnością niezbyt powszechnie stosowany był w domach rodzinnych (zbyt surowy?, zbyt odważny?), ale na szczęście to się zmienia. Ta realizacja udowadnia, że beton surowy wcale być nie musi, a w odpowiednim zestawieniu doskonale podkreśla i eksponuje inne materiały, zwłaszcza te naturalne. Jest na tyle neutralnym tłem, by wydobyć nietuzinkowe przedmioty, czy wyeksponować wiekowe meble.

mode-lina_urbanforester_17

Dom zlokalizowany w Poznaniu umiejętnie łączy kontrastujące elementy: beton z drewnem, proste nowoczesne zabudowy z meblami wiekowymi. Znajdziemy tu prostotę i funkcjonalizm typową dla stylu skandynawskiego, nieco surowości charakterystycznej dla stylu industrialnego oraz ciepło wiejskiej chatki. Pełno tu sprzeczności, które jednak spięto spójną klamrą i o dziwo świetnie ze sobą współgrają. Nie ma tu zgrzytów i mimo otwartej przestrzeni panuje wyraźny podział na strefy, znalazło się nawet miejsce na pojemny regał na książki. Meble z Ikei, powszechnie krytykowane za zbyt oczywisty wybór, tutaj doskonale pasują.

mode-lina_urbanforester_5i6

mode-lina_urbanforester_7

mode-lina_urbanforester_19i20

Uwagę przykuwa duża gałąź, która tworzy oryginalny żyrandol w stylu handmade. Duży plus za to, że nie jest to przypadkowy konar, a przywieziony z miejsca zabaw z dzieciństwa właściciela domu. Ciekawie dopełnia kącik jadalniany, budzi wspomnienia i dobrze współgra z drewnianym stołem i tapicerowanymi krzesłami. Beton, który mógłby wydawać się zbyt surowy i zimny w domu rodzinnym połączono z naturalnymi materiałami, które ocieplają całość. Charakteru dodaje fotel stylizowany na Eames Lounge oraz szafka audio ręcznie robiona ze skrzynek lub stylizowana na regał handmade. Mimo, że sporo tu form nowoczesnych, to zarówno skóry zastosowane zamiast dywanów czy wejście do sypialni stylizowane na wiejską szopę lub leśniczówkę, dodają ciepła, przytulności i swojskiego klimatu. Bardzo udana aranżacja otwartej, rodzinnej przestrzeni. Nieprzesłodzona, niezagracona, a jednocześnie zimna i bez charakteru.

mode-lina_urbanforester_1

mode-lina_urbanforester_3

mode-lina_urbanforester_10